Preventivní vyšetření

Home / Pro pacienty / Preventivní vyšetření

Díky dnešní otevřenosti se začalo více mluvit a psát o rakovině prsu, čímž padlo jedno ze zbytečných tabu. Zveřejňují se různé rady a doporučení, jak se může žena o své prsy starat. Ženy se učí myslet preventivně a uvědomují si, že nejlepší léčbou rakoviny prsu je její včasný záchyt. I ze zhoubného nádoru prsu nalezeného včas, je možné se buď zcela uzdravit, případně jej pečlivě sledovat a kontrolovat mnoho let za současné vysoké kvality života. V porovnání s jinými nemocemi tedy není rakovina prsu fatální (konečné) onemocnění bez budoucnosti. Jaká je tedy prevence rakoviny prsu?

 

 

KDY MOHU PŘIJÍT

Na preventivní vyšetření může přijít každá žena bez ohledu na věk. Při splnění určitých podmínek (naleznete zde) je vyšetření plně hrazeno ze zdravotního pojištění, v ostatních případech si žena vyšetření hradí sama.

Žena od 45 let věku má jednou za 2 roky nárok na preventivní mamografické vyšetření hrazené zdravotní pojišťovnou na základě žádanky od gynekologa nebo praktického lékaře. Preventivní vyšetření se neprovádí u těhotných a kojících žen.

U žen užívajících v menopauze hormonální substituční terapii (HST, HRT) je vhodné provést mamografické vyšetření každý rok. Vzhledem k tomu, že nárok na preventivní mamografii hrazenou ze zdravotního pojištění má žena pouze jedenkrát za dva roky, hradí si v tomto případě každý druhý rok vyšetření sama. Stejně je tomu i u žen, které si přejí být vyšetřeny vzhledem k osobním či rodinným rizikovým faktorům 1x ročně, i když neužívají HST (týká se žen nad 40 let věku).

U mladších žen, které nemají známky onemocnění prsu, ale vyskytují se u nich osobní či rodinné rizikové faktory nebo chtějí jen mít jistotu, že jsou zdravé, lze provést preventivní ultrazvukové vyšetření za úhradu. (Ceník naleznete zde)

ANATOMIE PRSU

Abychom nemuseli otevírat lékařské anatomické atlasy, představme si prsní žlázu jako hrozen sestavený z mnoha stovek malých lalůčků propojených mezi sebou křehkými nehmatnými mlékovody. Koncové lalůčky, které nejcitlivěji reagují na všechny hormonální změny a které jsou v mateřství producentem mateřského mléka, mají v klidovém stadiu u různých žen velmi různou velikost. U některých žen je norma velikosti koncového lalůčku 1mm, u jiných to může být až 7mm. V době laktace (kojení) prokazují tyto lalůčky schopnost mnohonásobně se zvětšit. Větší standardní velikost koncových lalůčků mimo dobu kojení (v průměru 5 – 7mm) může samovyšetřování znesnadnit, není to však důvod se rozrušovat.

Hormonální závislost lalůčků je důvodem, proč je dobré každé vyšetření prsní žlázy provádět v období největšího hormonálního klidu v prvních deseti dnech po začátku menstruačního cyklu. Jsou nejmenší a nejlépe stlačitelné. V období před menstruací obvykle lalůčky zbytní, mohou být bolestivé a hůře prohmatné.

V rámci prevence rakoviny prsu je samovyšetření nejjednodušší metoda, kterou můžete provádet sama. Návod jak správně samovyšetření provést naleznete v tomto videu.